Hızlı Okuma Egzersizleri

II. Dünya Savaşında İngiliz pilotların düşman uçaklarını çabuk fark etmeleri için geliştirildi. Daha hızlı okuma ve algılama günümüzde ise zamana karşı yarışan başarılı yöneticiler için can simidi oldu İngilizlerin pilotlarının Alman uçaklarını daha çabuk fak etmesi için geliştirdiği algılama sistemi günümüzde günün 24 saatinin kendilerine yetmediğinden yakınan patronların ve yöneticilerin kurtarıcısı oldu. Şirketlerin üst düzey yöneticileri günlük ortalama 3 saatlerini günlük gazeteleri ve raporları okumaya harcayıp diğer işlerine yeterince vakit ayıramayınca hızlı okuma arayışının içine girdiler. Herkese açık olan merkezlerde toplam 15 saatlik eğitimi tamamlayan herkes dakikada 150 ila 300 arasında değişen kelime okuma hızını 800, hatta bine kadar çıkartabiliyor. Hem de her okuduğunu anlayarak, özümseyerek, asla Unutulmuyor Anlayarak hızlı okuma kursu zamana karşı yarışır bir hale gelen iş yaşamı sonucu temel ihtiyaçlardan biri haline geldi. Bir kere öğrenilen hızlı okumanın, aynen yüzme ve bisiklet sürmede olduğu gibi, ömür boyu unutulmuyor. 

Dakikada bin kelime okuyabilirsiniz bu sizin isteğinize ve kendinize ayıracağınız zaman ile alakalı. Bu tekniği bir kere öğrendikten sonra yaşamımızın her alanında bu tekniği kullanabilir kendimize ekstra zaman arttırabiliriz. Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı Okuma Teknikleri

Oldukça fazla bir şekilde hızlı okuma teknikleri yer almaktadır, fakat biz sizler için en çok kullanılan teknikleri kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Bu teknikleri sıralarsak;

  •     Aktif Okuma Tekniği
  •     Esnek Okuma Tekniği
  •     Seçmeli Okuma Tekniği
  •     Göz Gezdirme Tekniği
  •     Tarama Tekniği
  •     Aranılan Bilgiyi Bulma Tekniği
  •     Kaymağını Alma Tekniği

Aktif Okuma Tekniği

Aktif okuma tekniğinde amaç okurken okunanları zihin süzgecinden geçirmek ve değerlendirmektir. Uzun paragraflarda ana fikrin geçtiği cümleyi bulabilmek de bu teknikte önemlidir. Her teknikte olduğu gibi bu teknikte de noktalama işaretlerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Esnek Okuma Tekniği

En az zaman ve en az enerji harcayarak uygulayabileceğiniz bir teknik olan esnek okuma tekniği ile sizin için önemli olan başlıkları ve paragrafları okumanız daha doğru olacaktır. Bu tekniği kısaca şöyle açıklayabiliriz; topluluk önünde bir konu anlatmanız gerekiyor, fakat daha hiçbir çalışma yapmadınız ve bunun için kitabı elinize alır sizin için akılda kalabilecek en faydalı cümleler hangiler olduğunu belirler buna göre çalışma yaparsınız.

Seçmeli Okuma Tekniği

Bu teknikte amaç yazarın asıl düşüncesine erişebilmektir. Bu sayede metni daha kolay kavrayabileceksiniz.

Göz Gezdirme Tekniği

Seçmeli okumaya benzeyen bu teknik ile diğer tekniklere oranla okuma oranı %25 oranında artırılabilmektedir. Gez gezdirme tekniği ile yazının tamamını kavramanız mümkün değildir. Bu teknikle amaç sadece sizin için önemli olabilecek gün, ay, yıl, yaş kelimeleri hızlıca bulabilmektir.

Tarama Tekniği

Bu teknikte bir önceki teknikte olduğu gibi tam okuma yapmak için kullanılan bir teknik değildir. Sorulan soruların cevaplarının hangi cümleler içerisinde yer aldığını belirlemek için kullanılır.

Aranılan Bilgiyi Bulma Tekniği

Bir önceki teknikle birebir benzerlik gösteren Aranılan Bilgiyi Bulma Tekniği ile kafanızda arayacağınız konuyu önceden belirlemeniz ve hızlı bir şekilde düşünebilmeniz bu teknikte oldukça önemlidir.

Kaymağını Alma Tekniği

Bu teknikte metnin bütününe zarar verilmeden sözcük sayısı azaltılması amaçlanmaktadır. Seçilen anahtar kelimeler sayesinde metin çok kolay bir şekilde hızlıca öğrenilebilmektedir.

Hızlı Okuma Programı

Hızlı okuma programlarını kullanarak okuma hatalarını düzeltebilirsiniz, gözlerinizi hızlı görmeye alıştırabilirsiniz, okuma hızınızı istediğiniz düzeye getirebilirsiniz. İnternet üzerinden bu konuda oldukça başarılı şekilde geliştirilen IOS, Android ve bilgisayar tabanlı programlar bulunmaktadır. Bunlardan ücretsiz olarak istifade ederek hızlı okuma yeteneği edinebilirsiniz.


Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okuma egzersizleri sayesinde gün geçtikçe kendinizi anlayarak hızlı okuma konusunda rahatlıkla geliştirebileceksiniz…

1-Farklı Yöne Bakma Egzersizi

Bu teknik ile gözlerinizi bakabileceğiniz en sağa ve bakabileceğiniz en sola bakmaktır.

2-Gözleriniz ile sekizgen çizin

Göz kaslarını güçlendirmeye yönelik bir diğer çalışma gözleriniz ile sekizgen çizmeye çalışmaktır. Saat yönüne doğru 2 kere ve saat yönünün tersine doğru 2 kere olmak üzere günde en az 1 kere bu işlemi uygulamalısınız.

3-Göz Kaydırma Egzersizi

Bu egzersizde yapılması gereken iki elin başparmaklarını kaldırmak ve bu başparmaklara sırası ile hem sağa hem de sola doğru hızlıca gözlerinizi kaydırmanız gerekmektedir. Göz kaslarının güçlenmesi açısından oldukça önemli bir egzersiz yöntemidir.

Ayrıca, İnternette göz kaslarını geliştirmeye yönelik önemli derecede faydalı programlar yer almaktadır. Güvendiğiniz bu programları kullanmanız gelişim hızını açısından oldukça önemlidir.

 
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı okuma  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'deki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya'daki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma


Antalya Hızlı Okuma Kursu
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma programı - hızlı okuma download - hızlı okuma kursları - hızlı okuma nedir - hızlı okuma testi - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar