Hızlı Okuma Eğitimi

Sağlıklı bir insan dakikada 9000 kelime duyabilir, 8000 kelime görebilir ve saniyede 75000 kelime düşünebilir. Sahip olduğumuz bu potansiyelin farkına varıp, doğru teknik ve metodlarla geliştirmemiz mümkündür. Okumada ve okuduğumuzu anlamada en önemli organlarımız gözlerimiz ve beynimizdir.
 
Gözlerimiz, ruhumuzun dışarıya açılan pencereleri olarak kabul edilir ve okurken fiziksel olarak en çok çalışan organımızdır. Ayrıca gözlerimiz, satır aralarında dolaşarak oradaki sözcükleri beyne iletir. Bu nedenle gözlerimizin potansiyelini keşfetmek önemlidir.

Beynimiz ise çok hızlı çalışır, ama göz ona nazaran daha yavaş bilgi gönderir. Beyinle göz arasındaki bu kapasite farklılığı okuma esnasında dikkatin çok sık ve kolay dağılmasına yol açar. Bu nedenle hızlı okuma tekniklerinde ulaşılmak istenen temel hedef gözün okuma hızını, beynin anlama hızına yaklaştırarak dikkat ve konsantrasyonumuzu arttırmaktır.

Örneğin yavaş yavaş konuşan insanları dinlerken dikkatimizi toplamakta ne kadar zorlandığımızı ne kadar sıkıldığımızı düşünelim. Sıkılırız, çünkü beyin o kişinin konuşma hızından çok daha hızlı düşünür. Karşımızdaki kişi konuşurken beynimiz o konuda kalamaz ve başka şeyler düşünmeye başlar. Yavaş okuma için de aynı şey geçerlidir. Eğer okuma hızı çok yavaş olursa beynin dikkati de çok kolay dağılır.

Yapılan araştırmalara göre bilginin en az yüzde 80 – 85’ ni okuyarak kazanıyoruz. Bu durumda çok okumanın yollarını araştırmamız gerekiyordu. Bu da hızlı okumatekniklerinin ortaya çıkmasıyla çözülmeye başlamıştır. Amerika ve İngiltere’ de üniversiteye kadar, her öğretim kademesine uygun kurslar açılmaktadır. Öğrenciler, iş adamları, yöneticiler, politikacılar bu kurslara katılamaya başladılar. Böylece batıda hızlı okuma yaygın hale geldi. Türkiye’de hızlı okuma daha çok yenidir.
Hızlı okuma; gözümüzün kaslarını eğitmeyi, gözümüzün çevik görmesini, görme alanını genişletmeyi, okurken satırların üstünde serseri gibi dolaşan gözümüze daha etkin bir şekilde ritim kazandırmayı ve bütün bunlar ile görme ile algılama arasında uyum sağlamayı amaçlar.

Önemli olan hızlı okumak değildir, ışık hızında da okuyabilirsiniz isterseniz. Hiçbir anlamı olmaz. Bu eğitimde temel amaç daha hızlı ve etkin görme, bunu yanında da algılamadır. Kısacası bu program görsel algılama düzeyimizi geliştirerek okuma, algılama, anlama düzeylerimizi yükseltmeyi hedefleyen farklı bir teknik beceridir. Bu beceriyi herkes gibi siz de kazanıp bilgi çağına uygun bir birey olabilirsiniz.

 
Hızlı Okuma Nedir? Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; belirli anlarda duraklar; bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi gördüğü kelimelerin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır. 

Hızlı okuma; süratli görmeye, görme çevikliğine, okurken göze, ritmik bakış kazandırmaya ve bütün bunlara bağlı olarak göz ve beyin arasında "ÇABUKLUK- KAVRAMA- BELLEK" ilişkilerindeki uyumu sağlamaya yönelik bir dizi teorik anlatım ve uygulamalı çalışmalarla okuma ve anlama düzeyimizi yükseltme eğitimidir. Hızlı okuduğumda okuduklarımı anlayabilecek miyim? Hızlı okumayla anlama doğru orantılıdır. Yavaş okuyan insanın kolayca dikkati dağılmaya meyillidir, konsantrasyonu çabuk bozulur, okuduklarını daha çabuk unutur. İnsanın okuduğunu daha iyi anlamasına yol açan sebep yavaş okuma değil, tekrarlardır. 

Hızlı okuma sayesinde daha fazla tekrar yapma şansı bulacaksınız. Hızlı okuma kurslarında başarı seviyesi nedir? Biz PUSULA KİŞİSEL GELİŞİM VE KOÇLUK MERKEZİ olarak bu işi 15 senedir yapıyoruz ve anlayarak hızlı okuma eğitimlerimizde öğrencilerimize %300 artış garantisi veriyoruz. 

Hızlı okuma engelleri, okuma frenleri nelerdir? 

• Kelime kelime okuma. 

• İçten seslendirme yapmak. 

• Ayrıntıda boğulmak. Ana fikir, yan fikir. 

• Bilinçsiz okuma yada amaçsız, plansız, yöntemsiz okuma 

• Okuduğunu anlama güçlüğü 

• Uygun olmayan okuma ortamı 

• Gözden kaynaklanan sebepler 

• Okuma psikolojisinden kaynaklananlar 

• Konsantrasyon problemleri 

• Motivasyon problemleri 

• Fazla geri dönüşler yapma 

Hızlı okursam anlayamam inancı ya da korkusu şeklinde sıralanabilir. 

 Göz ritmi nedir? Göz, durduğu anlarda okur. Yavaş okuyucularda da, hızlı okuyucularda da okuma esnasında göz, belli sayıda duruş yapar. 

Hızlı okumada öncelikli olarak gözlerin duruş noktaları sistematize edilir. Daha sonra, göz duruşu noktaları arasında seri göz hareketleriyle geçiş istenir. İki göz duruşu arasında kullanılan hıza göz hızı, göz duruşu noktaları arasındaki geçişe de göz ritmi adı verilir. Göz Ritmi, 

Hızlı Okumayı Nasıl Etkiler?

Göz ritmini yüksek hıza çıkartamayan bir kimse, hızlı okuma yapamaz. Hızlı okumayı öğrenmeyen bir kişi dakikada 150 kelime okuyorsa, 150 göz duruşu yapıyor demektir. Her bakışta tek kelime okuduğuna göre, demek ki 150 kelime okuyabilir. 

Hızlı okumada, öncelikle örnek olarak dakikada 150 kelime olan göz duruşu sayısının 300 kelimeye, 400 kelimeye çıkartılması hedeflenir. Yaptığımız çalışmalar bize, göz ritmi değerlerinin % 100 ve daha yüksek oranda arttırılabilir. Üniversiteye hazırlanıyorum; bu eğitim bana ne fayda sağlayacak? Ortalama bir öğrencinin, YGS , LYS’de soruları okuması, normal okuma hızıyla, yaklaşık 60 dakikasını alır. 

Hızlı Okuma Eğitimi almış bir öğrencinin okuma hızı ortalama 2,5 katına çıkar. Dolayısıyla Hızlı Okuyan bir öğrenci, üniversite sınav sorularını yaklaşık 22 dakikada okuyup bitirecektir. 

Böylece, sınavda yaklaşık 35 dakika ekstra zaman kazanacaktır.Ayrıca, YGS , LYS’ye hazırlanan bir öğrenci, sene boyunca, ortalama 6.500 test sorusu okuyup çözer, 450 saat ders çalışır, dersle ilgili 17.970 sayfa okumak zorunda kalır.

Anlayarak Hızlı okuyarak, okumanız gereken tüm ders kitapları, metinleri ve testleri 3 kat hızlı okuyup anlayarak, yıl boyunca büyük zaman kazanacak, daha fazla konuyu çok daha hızlı öğreneceksiniz.

HIZLI OKURSAK NELERLE KARŞILAŞIRIZ?

200 sayfalık bir kitapta yaklaşık 50.000 kelime vardır. Yavaş okuyan bir okuyucu bir saatte yaklaşık 7.000 kelime okuyabilir. Bu da okuyucunun o kitabı ancak 10–8 saatte bitireceği anlamına gelir. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir kişi aynı sürede 2 ya da 3 kitap bitirebilir. Hem de yavaş okuyana göre çok daha iyi anlar okuduğunu.

Sınavlara hazırlanan bir öğrencinin sınavda, sınav süresinin ortalama yarısını okuyarak geçirdiği tespit edilmiştir. Bu okuma anlama süresini kısaltırsak, yetiştiremediğimiz soruları çözmek, yapılan soruları kontrol etmek için çok değerli bir zaman dilimine sahip oluruz. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir öğrenci 2 saat süren bir sınavda 30-45 dakika gibi bir süre kazanır.

Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir okuyucu hızlı okuyarak zihinsel gezintileri minimum düzeye indirmiş olur. Böylece odaklanma artar ve bilgi kaydı daha net olur. Düşünce, algılama, değerlendirme kavramı ve karar verme hızı artar. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini bilen bir okuyucu okuma eylemini monotonluktan çıkarıp zevkli ve eğlenceli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla bilgi edinme fırsatı bulmuş olur. Biliyoruz ki okumak için vakit ayırmak günümüzde gittikçe zorlaşıyor.

Etkin ve hızlı okumak bir ayrıcalık değil, zorunlu bir ihtiyaç artık…
 
Daha hızlı ve etkin okmak neden gerekli?

Okumaya mecbur olduğunuz şeyler var; okumayı sevmiyorsunuz.

Okumayı seviyorsunuz; ancak okumaya zaman bulamıyorsunuz.

Öğrencisiniz (lise, üniversite vb…) dolayısıyla yığınla kitap, tutulmuş notlar okunmak için sizi bekliyor.

TEOG, LGS, LYS, KPSS, ALES vb. sınavlara hazırlanıyorsunuz; ama zaman sizin için bir problem oluyor. 30-45 dk ya da bir saat kadar zaman kazanmak sizin elinizde. Bu nasıl mı olacak? Bizi takip etmeye devam edin…


Etkili ve hızlı okumak istiyorsanız anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Temelde hızlı okumanın mantığı sözcük- sözcük yerine satırın daha geniş bir bölümünü görmek, 2, 3 hatta 4 kelimeyi birden görüp algılayabilmektir. Bundan önce üzerinde durulması gereken başka bir konu daha var. Yavaş okuyoruz; çünkü
Kelimeleri teker- teker okuyoruz.

Okurken kelimelere takılıyoruz ve geriye dönüşler yapıyoruz.

Okurken dudaklarımızı hatta belki dilimizi oynatarak okuyoruz.

Bir konuyu daha iyi anlayabilmek için yavaş okumak gerektiğine inanıyoruz. Daha ilkokuldan beri öğretmenlerimiz metni anlamadığımızda yavaş oku anlarsın diyorlar.

Yavaş okumanın nedeni ise dikkatimizi toparlayamamak, çabuk yorulmaktır ve de içten seslendirme yapmaktır.
 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı okuma  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'deki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya'daki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma


Antalya Hızlı Okuma KursuBu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma programı - hızlı okuma download - hızlı okuma kursları - hızlı okuma nedir - hızlı okuma testi - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar