Antalya Hızlı Okuma Seminerleri

Okuma hızınızı artırarak okumak durumunda kaldığınız kitapları en az yarı zamanda bitirebilirsiniz.
 
Anlama seviyeniz hızlı okuma eğitimlerinden sonra mevcut anlama seviyenizden en az %20 daha fazla artış sağlayacaktır.
 
​Gireceğiniz sınavlarda ortalama 30- 45 dk. zaman kazanmanızı sağlayacaktır.​
 
Gelişen görme ve algılama kabiliyetiniz diğer alanlarda da fark edilir biçimde artacaktır.
 
Okuma esnasında konsantrasyonunuz üst seviyelere çıkabilecektir.
 
Kelime dağarcığınızı, genel kültür düzeyinizi, göz ve beyin faaliyetlerinizi organize etme becerinizi artıracaktır.
 
Dikkatinizi daha uzun süre devam ettirebilecek buna bağlı olarak da algılama gücünüzü artırabilecektir.
 
Ortalama bir gazeteyi tüm satırları dâhil 30 dk. içinde okuyabilirsiniz.
 
Hızlı okumadan elde edeceğiniz boş zaman diğer işleriniz için zaman sağlayacağı gibi dilerseniz okuma çalışmalarınızı iki katına çıkarma imkânı sağlayacaktır.
 
En önemli kazanımlardan birisi de kendinize daha fazla güven kazanmanızı sağlayacaktır.
 
 
Hızlı Okumanın Tarihçe ve Takistoskop
 
ABD’de Ohio Üniversitesi’nden Dr. Renshaw çalışmaları neticesinde “takistoskop” adını verdiği bir alet geliştirmeyi başarmıştı.
 
Bu aletin çalışma mantığı gözün görme çevikliğini artırmaktı. Takistoskop içinde bulunan mercek saniyenin 1/25,1/50,1/100’lü hızlarla açılıp kapanıyor ve bu esnada değişik nesneleri göze yansıtıyordu.
 
Bu çalışmalarla insan gözünün çevikliğinin ciddi oranlarda arttığı gözlemleniyordu.
 
ABD’deki eğitim bilimcilerin bu yeni keşfin okuma çalışmalarında kullanılabileceğini öngörmeleri ve yapılan çalışmaların da başarıya ulaşmasıyla artık takistoskop bir hızlı okuma cihazı olarak insanlığa kazandırılmış oldu.
 
 
Hızı okumanın önündeki engeller ve çözümleri İnsanın kendini geliştirmesinin temelinde kendini tanıması ile birlikte kendindeki eksikliği kavraması ilk aşamadır.
 
Bu aşamadan sonra bu eksikliğini nasıl gidereceğini düşünmesi ve bunun için bir arayışa girmesi önemlidir.
 
Şu an bulunduğunuz seviye ne konuda olursa olsun sizin dünyanız ve sizin zirveniz. Ancak gerçek zirveniz bulunduğunuz nokta mıdır?
 
Bu sebeple öncelikle sizin okuma önünde ufkunuzu daraltan, sizi yavaşlatan ve engelleyen faktörlerden bahsetmekte fayda var.
 
Bu frenlerin bazılarını ve çözüm yolarını bu videomuzda bulacaksınız.
 
 
Hızlı okursam anlayamam
 
Okurken geri dönüşler yapmak
 
Kelime kelime okumak
 
İç seslendirme yaparak okumak
 
Yetersiz kelime dağarcığı
 
Dikkat dağınıklığı
 
Göz idmansızlığı
 
Fiziksel rahatlık veya gerginlik
 
 
BİZ NE VAAD EDİYORUZ ?

 
Ülkemizde üniversite mezunu olan gençlerimizin okuma hızı dakikada 100-150 kelime gibidir. Bu aralıktaki anlama seviyeleriyse tam bir felakettir.
 
Bu eğitimde bahsedilen bilgi ve teknikler okuma hızınızı en az iki kat artıracak bunun yanı sıra anlama etkinliğinizi
 
%20 artırma imkânı sağlayacaktır.
 
Sadece sınavlarda verilen süreden kazanmayacak sınavlara hazırlanma aşamasında da daha verimli olacaksınız.
 
İş hayatınızda okumak zorunda kaldığınız raporları ve takip etmek durumunda kaldığınız kaynakları daha etkin daha verimli takip edebileceksiniz.
 
“Hızlı okuma ve etkin anlama teknikleri” size kitap okumayı sevdirecektir. Çünkü çok daha hızlı ve daha verimli anlayarak
 
kitap okumayı başaracaksınız.
 
 
Beyin ve Göz
 

Bu bölümde beyinin  ve gözün yapısından,hızlı okumaya etkilerinden bahsedeceğiz.
 
 
BEYİN
 
‘’İnsan beyni, insanın beyninin sırlarını çözmeye çalışıyor’’
 
Yüzyıllarca insan bedenine dair sorular sordu. İnsanı, sorduğu sorularda bulduğu cevaplar mutlu etti etmesine; ancak bulunan bu cevaplar kendisini yeni ve daha karmaşık sorulara sevk etti. Muazzam organizma insan, kendini keşfetmede özellikle son yüzyılda ciddi yol aldı. Bu soruların oluştuğu ve cevaplar aradığı organını yani beynini merak etti. Ve insan beyniyle, “beynini” keşfetmeye koyuldu. Şimdi bu muazzamlığın farkındalığını sağlamaya çalışıp okuma davranışına etkilerinden bahsedeceğiz.
 
GÖZ 
 
“Siz bu yazıyı okurken harikulade bir olay gerçekleşiyor.”
 
Bu kelimelerden herhangi birini okurken gözünüzde yaklaşık yüz milyar işlem yapıldı. Ve her an yapılmaya devam ediyor.

Hızlı Okuma Hakkında

Kolon Okuma: Günümüzde metinler gittikçe daha dar kolonlar halinde basılmaktadır. Gazetelerde dergilerde kolonlara daha sık rastlanmaktadır. Bu kolonlar, ortalama 5-7 cm den oluşan sıfatlardan meydana gelmektedir. 

Dar kolanlar büyük bir gidiş- gelişi zorunlu kılan geniş satırlardan daha kolay gözden geçirilmektedir. Diğer yandan yukarıdan aşağıya doğru okuma dikkati daha çok uyarmaktadır. 

Dar kolonlar genellikle her satırda bir ya da iki sapmayı gerektirdiğinden, ritim konusunda büyük yarar sağlamaktadır. Göz Gezdirme: Görme yelpazemiz genişledikçe, metnin bütününü dikkatli bir şekilde görme, düşünceleri yakalama hızına da ulaşırsınız. 

Etkili okuyucu, metnin özelliklerine göre hızını ayarlayabildiği gibi, her metinle ilgili ihtiyaç ve amaçlarının farkı olacağını kabul eder. Amacını belirledikten sonra metnin bütününe yönelik yaptığı "Göz Gezdirme" Tekniği ile dikkatli bir okuma yapabilir. 

Göz gezdirme ile çok yüksek hızlar elde edersiniz. Neye ve nasıl göz gezdireceğimizi iyi belirlersek bu, hız kavrayışımızı düşürmez. Göz gezdirme, bir metni okumaya başlamadan önce yapılan "Göz atma" dan farklıdır. Göz gezdirme de amacımız belirli olduğu için daha dikkatli bir inceleme yaparız. 

 Etkili bir göz gezdirme davranışında; metin başlığı, alt başlıkları, giriş ve ilk paragrafı, sonraki paragrafların ilk ve son cümleleri numaraları, büyük harfle ya da italik yazılmış yerleri son paragraf ve varsa özeti okumalıdır. Esnek Okuma: Okuma yöntemimizi ve hızımızı belirleme okuma amacımız ve metnin özellikleri önemli rol oynamaktadır.

 Etkili okumada okuyucu, her durumda uygun okuma tutumunu alabilmelidir. Uygun okuma tutumunu alabilmek, esnek okumayı gerektirir. Ayrıca daha az zaman ayırarak yapacağımız okumayı, hem daha fazla zaman harcayarak yapar, hem de okuduğumuz metinden yeterince doyum alamayıp sıkılırız.

 Oysa okuma hızını ve yöntemini, okuma amacına ve metnin özelliklerine göre ayarlayabilen, yani "Esnek Okuma" yapabilen bir okuyucu en kısa zamanda, en çok bilgiyi alabilir. 

Her gün karşılaştığımız yeni okuma durumlarını incelediğimizde, esnek okumayı daha iyi anlayabiliriz. Esnek okuyucu, nasıl okuyacağına karar verirken, metinin türünü de dikkate alarak zaman zaman teknik değiştirebilir.

 Metin, açık bir dille yazılmış ve izlenmesi kolay bir anlatımı olduğunda, hızlı bir okuma yapılabilir. Ancak metin açık bir dille yazılmamış, anlatımı kolayca özlemeye elverişli olmadığında daha yavaş ve dikkatli bir okuma yapılabilir.

 Eğer bu şekilde esnek davranamazsak, amacımıza ulaşamadığımız gibi zamanımızı da boşa harcamış oluruz.

 Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı okuma  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'deki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya'daki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma


Antalya Hızlı Okuma KursuBu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma egzersizleri - hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma programı - hızlı okuma download - hızlı okuma kursları - hızlı okuma nedir - hızlı okuma testi - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar