Antalya Etkin ve Hızlı Okuma Eğitimi

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ NELERDİR ? Hızlı okuma, dikkatin ve anlama gücünün çok iyi seviyede olduğu, zihnin son derece elâstik bulunduğu büyük disiplin isteyen, yorucu bir okuma şeklidir. Örnek olarak ele aldığımızda okuma hızını bir katına çıkaran bir okuyucunun anlama derecesinde % l2'lik bir artış olduğu görülmüştür. 

 Hızlı okuma, kısa süre içinde daha çok şey okuyabilmek amacıyla yapılan bir okuma biçimidir. Bu yönden hızlı okuma, dinleyenlerde daima tereddütlere yol açmakta ve tebessüm uyandırmaktadır.

 Buna "Bir metni normalden daha hızlı okumaya çalışırsak okuduğumuzu anlamakta güçlük çekeriz." korkusu sebep olmaktadır. Bu konudaki bir başka hata da hızlı okumanın anlamadan yapılan bir okuma şekli olduğunu sanmaktır. 

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ Bütün olarak Görebilmek Okumayı yavaşlatan nedenlerin başında sözcükleri anlamaya çalışmak gelir. Kelime kelime okumak ve anlamadığınız cümleyi tekrarlamak sizi yavaşlatır. Oysa okuma akışınızı bozarsanız okuduğunuz metni anlamanız güçleşir. 

Akışı bozmadan daha hızlı bir şekilde okuyabilmek ve anlayabilmek adına kelimelerden ziyade kelime gruplarına odaklanmalısınız. Örneğin; Bir kitabı okuma esnasında her satır üzerinde iki adet nokta belirleyip gözlerinizi o noktalar arasında kaydırmak suretiyle o nokta çevresindeki sözcük grubunu görebilirsiniz. Bu yönteme kelimeleri değil düşünceleri görmek de denilebilir. Sadece gözleri kullanarak okumak 

 Gözlemlere göre bazı insanlar okuma sırasında aynı zamanda okuduklarını söyleme ihtiyacı duyarlar. Böyle yaparak okudukları metni daha iyi bir şekilde anladıklarını zannederler. Aslında farkına varamadıkları nokta, beyni gereksiz yere meşgul etmekten başka bir işe yaramaz. 

Düşünme etkinliği her zaman için konuşmaktan daha hızlıdır ve böyle yaparak siz düşünme hızınızı konuşma hızına düşürmüş olursunuz. Sayfanın yeri ve konumu Metin ile gözünüz arasında bir mesafe bulundurmalısınız. Metni gözünüze olması gerektiğinden daha fazla yaklaştırırsanız okuma bütünlüğünüz bozulur ve okuma hızınız ciddi anlamada yavaşlar. Sayfayı gözünüzden uzaklaştırıp yakınlaştırmak suretiyle hızlı okuma denemeleri yapabilirsiniz. Sayfaya dik açı ile bakılmalıdır.
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Hızlı okuma  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'deki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya'daki hızlı okuma eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma


Antalya Hızlı Okuma KursuBu makale şu konularla ilgili olabilir :anlayarak hızlı okuma - hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma merkezi - hızlı okuyabilir miyim - hızlı okuma teknikleri - hızlı okuma testi -

Yorumlar